Rethinking positive thinking

Rethinking positive thinking: Inside the New Science of Motivation, autorka: Gabriele Oettingen

Rethinking Positive Thinking

Wszyscy, którzy mnie znają wiedzą, że jestem osobą myślącą pozytywnie, która widzi szklankę na wpół pełną, nie pustą. Czasami nawet widzi szklankę, której nie ma… Dlatego z uwagą przeczytałam książkę „Rethinking positive thinking: Inside the New Science of Motivation”.

Autorka, Gabriele Oettingen, na podstawie ponad dwudziestoletnich badań nad motywacją dowodzi, że dobre rady w stylu: „myśl pozytywnie, wizualizuj swoje marzenia” nie wpływają na motywację do działania. Owszem, na krótką metę myślenie pozytywne, lub wizualizacje pomagają nam w trudnych sytuacjach, ale w dłuższej perspektywie wpływają na nas, na nasz mózg rozleniwiająco.

Wizualizacja powoduje, że doświadczamy pozornego szczęścia, nasz mózg zamiast się uaktywnić pozostaje w stanie letargu. Oettingen mówi, że myśląc o przeszkodach, które mogą pojawić się na naszej drodze do realizacji naszych marzeń lepiej przygotujemy się do działania. Samo myślenie pozytywne, wizualizowanie marzeń może w dłuższym terminie frustrować, bo nic się nie zmienia.

Oettingen wprowadza termin „mental contrasting” – nowy sposób wizualizacji przyszłości. Jeśli zwizualizujemy marzenie, ale również skupimy się i wyobrazimy przeszkody, które mogą się pojawić, będziemy w stanie lepiej zaplanować konkretne czynności, które przybliżą nas do realizacji celu.

WOOP – wish, outcome, obstacle, plan – to narzędzie, które pomaga wprowadzić w życie metodę mental contrasting. W badaniach Gabriele Oettingen ludzie, którzy stosowali mental contrasting byli bardziej zmotywowani do zrzucenia wagi, pozbycia się nałogów, zbudowania relacji.

WOOP sprawdza się w pracy z liderami i zespołami. Przewidywanie przeszkód, przygotowanie różnych scenariuszy buduje rezyliencję, pewność siebie i motywację do działania.

Z sukcesem stosujemy to narzędzie w naszej pracy.

Maja Wajda
Maria Wajda

Manager, swoje doświadczenie zawodowe zdobyła zarządzając zespołami w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Od 2016 roku pracuje jako Executive Coach (International Coaching Certification) i Mentor pomagając liderom i ich organizacjom w rozwijaniu potencjału.

Udostępnij artykuł

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dowiedz się więcej

Marek Edelman i Nelson Mandela

Autorytety

Skąd czerpać inspiracje? Jak dawać nadzieję i pozytywną energię, gdy wokół tyle nieprzyjaznych sygnałów? Ja muszę kierować zespołem, a kto mną pokieruje?

Przeczytaj artykuł »
Fala

chcesz wiedzieć więcej? napisz do nas