Czy śpisz jak Jeff Bezos?

Osiem godzin snu robi dla mnie wielką różnicę i bardzo się staram, aby było to moim priorytetem. - Jeff Bezos

Do You Sleep Like Jeff Bezos?

A ty, ile godzin w nocy śpisz?

Deficyt snu skutkuje obniżoną odpornością, zaburzeniami hormonalnymi, problemami ze wzrokiem. Gdy nie wysypiasz się wystarczająco (7-9 godzin wg badań) jesteś rozdrażniony, niecierpliwy, łatwo się złościsz. Brak snu wpływa na obszary mózgu odpowiedzialne za logiczne myślenie, podejmowanie decyzji i koncentrację.

Jeff Bezos musi o tym wiedzieć, bo śpi 8 godzin na dobę, twierdząc, że pomaga mu to podejmować dobre decyzje.

Kiedyś się nad tym nie zastanawiałam, aż pewnego dnia wioząc syna ze szkoły do domu usłyszałam jego pytanie: “Mamo dlaczego się nie uśmiechasz?”.

I wtedy “obudziłam się”, że tak powiem… Byłam chronicznie zmęczona, bo zbyt mało spałam. Po pracy, w której czułam, że powinnam być uśmiechnięta, nie miałam siły zrobić tego dla mojej rodziny. Wtedy zrozumiałam, że pozbawiona snu i zmęczona, byłam gorszą wersją samej siebie.

Teraz, pracując z klientami, grupami menedżerów, przywiązujemy dużą wagę do tematu dobrego samopoczucia, szczęścia i sprawności umysłowej. W każdym z tych obszarów, jednym z najważniejszych czynników jest sen, dobry sen.

W moim ulubionym podcaście The Happiness Lab usłyszałam zdanie: Szczęście jest jak dziurawa opona, a szczęśliwi ludzie wiedzą, jak ją napompować, gdy powietrze z niej uszło.

Szczęście wymaga pracy i konsekwencji. Nie da się raz napompować nieszczelnej opony i zapomnieć o niej.

Zacznijmy więc od pracy nad snem. Będzie to wymagało zmiany nawyków, może nie oglądania wszystkich nowych seriali na Netflixie czy Amazonie. Swoją drogą – Reed Hastings – CEO Netflixa powiedział, że największym konkurentem Netflixa jest sen.

Jeśli wasze dzieci są na bieżąco ze wszystkimi serialami na tej platformie, to powinna wam się zapalić czerwona lampka.

Dzieci przychodzą do szkoły niewyspane. Nie są w stanie przyswajać wiedzy. Diagnozuje się je jako nadpobudliwe, ADHD, szuka się innych zaburzeń. A wystarczy po prostu zadbać o sen.

Zachęcam więc wszystkich do wyłączenia ekranów co najmniej dwie godziny przed snem (niebieskie światło oszukuje nasz mózg, sugerując, że jest dzień i czas aktywności), poczytania książki – sobie lub dzieciom, wyciszenia się i snu.

Ośmiogodzinny sen, o którym mówi Jeff Bezos to pierwszy krok do szczęścia.

Maja Wajda
Maria Wajda

Manager, swoje doświadczenie zawodowe zdobyła zarządzając zespołami w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Od 2016 roku pracuje jako Executive Coach (International Coaching Certification) i Mentor pomagając liderom i ich organizacjom w rozwijaniu potencjału.

Udostępnij artykuł

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dowiedz się więcej

Marek Edelman i Nelson Mandela

Autorytety

Skąd czerpać inspiracje? Jak dawać nadzieję i pozytywną energię, gdy wokół tyle nieprzyjaznych sygnałów? Ja muszę kierować zespołem, a kto mną pokieruje?

Przeczytaj artykuł »
Fala

chcesz wiedzieć więcej? napisz do nas